Jak wybrać dobrą lampę do sypialni?

Napisany: 2025-03-24 15:09:29 przez Wojtek

Oświetlenie w sypialni, oprócz funkcji typowo praktycznej, buduje też atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi. Aby stworzyć przytulną i funkcjonalną przestrzeń, warto połączyć kilka źródeł światła, a przede wszystkim zwrócić uwagę na ich rozmieszczenie oraz parametry techniczne lamp i żarówek. Oto co warto wiedzieć na ten temat.

Zasady tworzenia oświetlenia w sypialni

Aby oświetlenie w sypialni było komfortowe, warto zastosować kilka różnych punktów oświetlenia, które będą pełnić różne funkcje (choć co istotne, funkcje te wzajemnie się uzupełniają i dopiero w dobrym połączeniu tworzą zadowalający efekt). Często spotykamy się z podziałem wnętrza na cztery strefy:

  • Oświetlenie ogólne – równomierne światło rozjaśniające całe pomieszczenie (najczęściej to lampa sufitowa centralnej części pokoju)
  • Oświetlenie strefowe – lampy dostosowane do określonych czynności, np. czytania lub pracy. W sypialni będą to na przykład lampki przy łóżku czy kinkiety ścienne do czytania.
  • Oświetlenie dekoracyjne – tworzące nastrojowy klimat i podkreślające aranżację wnętrza. Mogą to być listwy oświetleniowe montowane w szafie, na regale lub innym wybranym miejscu, które chce się wyeksponować za pomocą oświetlenia.
  • Oświetlenie funkcjonalne – w sypialni dotyczy najczęściej wnętrza szafy lub garderoby. Przeczytaj również: Oświetlenie garderoby – jak dobrać rodzaje lamp i żarówek?

W projektowaniu oświetlenia trzeba wziąć pod uwagę barwę światła (inaczej temperaturę barwową). Tutaj wiele zależy oczywiście od indywidualnych preferencji, jednak do sypialni zaleca się żarówki o ciepłej temperaturze barwowej (2 700-3 000 K), które sprzyjają relaksowi. Dobrym wyborem będą też lampy i żarówki pozwalające na regulację natężenia światła i dostosowanie do konkretnej funkcji (np. czytania, odpoczynku i innych). 

Rodzaje lamp sufitowych

W sypialni można zastosować dowolny rodzaj lampy – w zależności aranżacji pomieszczenia czy dodatkowych funkcji, które spełnia. Najważniejszym kryterium jest tutaj własny gust. Współczesny rynek oświetleniowy to dziesiątki tysięcy lamp do sypialni – w różnym stylu wykończenia i w różnych półkach cenowych.

Lampy sufitowe – podstawowe źródło światła

Lampy sufitowe zapewniają oświetlenie ogólne – rozproszone, które nie wywołuje efektu oślepienia. Warto wybierać modele z mlecznymi kloszami lub takimi, które są relatywnie duże (dobrze zakrywają żarówkę).

Optymalna wysokość montażu lampy sufitowej to 200-220 cm od podłogi, co gwarantuje równomierny rozkład światła w pomieszczeniu (choć wiele zależy od wysokości pomieszczenia i własnych preferencji).

Plafony – polecane do mniejszych lub niskich pomieszczeń

Plafony to niskoprofilowe lampy, które przylegają do sufitu (w przeciwieństwie do lamp wiszących). Plafony sprawdzają się w niskich sypialniach lub nad antresolami. Nowoczesne plafony LED oferują często możliwość regulacji barwy i intensywności światła, co pozwala na lepsze dopasowanie oświetlenia do indywidualnych potrzeb.

Żyrandole – dla sypialni charakterem

Żyrandole to specyficzne lampy wiszące, które ze względu na swoje (zazwyczaj duże) rozmiary i bogatą w detale formę poleca się do bardziej przestronnych wnętrz. Wybierając model do sypialni, warto zwrócić uwagę na żyrandol o subtelnej formie, który nie będzie dominować w przestrzeni lub tworzyć przytłaczającego wrażenia. Mogą to być zarówno żyrandole klasyczne jak i nowoczesne – chętnie wybierane są przytulne żyrandole abażurowe i eleganckie, budujące wrażenie świeżości żyrandole kryształowe

Z kolei najlepszym miejscem na montaż żyrandola to środek sufitu lub przestrzeń nad dolną częścią łóżka, co zapewnia optymalny efekt wizualny i funkcjonalny. Staraj się nie montować lamp wiszących bezpośrednio na linii wzroku (leżąc na łóżku). Może to oślepiać, a dodatkowo budować wrażenie dyskomfortu.

Kinkiety – oświetlenie w sypialni nad łóżkiem

Kinkiety do sypialni, najczęściej montowane po bokach łóżka są wygodnym rozwiązaniem dla osób, które lubią czytać przed snem. Często zaleca się ich zawieszenie na wysokości 75-90 cm nad poziomem materaca – pozwoli to (w większości przypadków) uzyskać komfortowe światło punktowe, bez efektu oślepienia. Nowoczesne kinkiety mogą mieć (obok regulowanego klosza) także regulowane ramiona – co daje możliwość łatwego dostosowania kąta padania światła do indywidualnych potrzeb.

Przeczytaj więcej: Na jakiej wysokości zamontować kinkiety w mieszkaniu?

Lampki nocne – praktyczne oświetlenie przy łóżku

Lampki nocne to klasyczny wybór do sypialni. Powinny być dopasowane do wysokości stolika nocnego – najlepiej, aby ich klosz znajdował się 40-60 cm nad jego powierzchnią. Modele z regulacją jasności sprawdzą się w sypialniach, w których światło pełni różne funkcje – od czytania po tworzenie nastrojowego klimatu. Jednocześnie jeśli lampka nocna ma służyć do czytania, źródło światła powinno być regulowane (np. dzięki ruchomemu kloszowi, aby wyeliminować ewentualne cienie).

Dowiedz się więcej: Jaka lampka do czytania będzie najlepsza?