Zewnętrzne lampy LED – jakie wybrać?

Napisany: 2021-07-07 11:41:18 przez admin


Z każdym rokiem oświetlenie LED jedna sobie coraz liczniejsze grono zwolenników. Zasługą tego jest przede wszystkim energooszczędność oraz trwałość tego typu rozwiązań. Co jednak powinno się sprawdzić przed zakupem zewnętrznych lamp ledowych? Czy należy zwrócić uwagę na konkretne dane techniczne czy przede wszystkim na sposób montażu? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym tekście. Po jego lekturze oświetlenie LED nie będzie miało przed Tobą już żadnych tajemnic.


Walory techniczne zewnętrznych lamp ledowych.

Przy wyborze zewnętrznych lamp ledowych bardzo ważną rolę odgrywa ich wygląd, ale niezwykle istotne są także walory techniczne oświetlenia. Jak wybrać oświetlenie ogrodowe LED? Jednym z podstawowych kryteriów powinien być wskaźnik IP. Pod tym enigmatycznie brzmiącym skrótem kryje się nazwa International Protecting Rating, która określa w jakim stopniu konkretny model jest wytrzymały na działanie czynników zewnętrznych. Wśród lamp ogrodowych najczęściej występują warianty o wartości IP44, IP65 oraz IP67. Pierwsza opcja przypisana jest zwłaszcza słupkom ogrodowym, kinkietom oraz lampom znajdującym się pod częściowym zadaszeniem. Tego typu modele są chronione m.in. przed wilgocią oraz przed kroplami deszczu. Lampy z IP65 są odporne na działanie pyłu oraz strug deszczu. Wartość ta nierzadko jest przypisana ledowym lampom stojącym. IP67 oznacza, że produkt jest całkowicie chroniony przed mocnym pyłem oraz kontaktem z wodą. Tego typu modele nadają się do podświetlania oczka wodnego czy basenu. Zewnętrzne lampy ledowe wykonywane są z trwałych i solidnych materiałów, dzięki czemu możesz być pewny, że to zakup na lata. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, warto chwilę zastanowić się nad tym czy zależy Ci na całonocnym oświetleniu ogrodu czy wolisz, by lampy zapalały się wyłącznie w konsekwencji ruchu. W pierwszym przypadku świetnym wyborem są lampy zewnętrzne z czujnikiem zmierzchu. Z kolei przy drugim wariancie bardzo dobrze spiszą się zewnętrzne lampy LED z czujnikiem ruchu. Jest to energooszczędna opcja, która pozwala Ci kontrolować czy ktoś zbliża się do domu. Istnieje oczywiście także szansa na połączenie obu typów lamp. Wówczas najczęściej lampy ledowe z czujnikiem ruchu montowane są przy drzwiach, wejściu do garażu czy na ścieżkach, a pozostałe oświetlenie jest wykorzystywane do podkreślenia walorów otoczenia.

Rodzaje zewnętrznych lamp LED


Nie ma wątpliwości, że równie ważny, co walory techniczne, jest także sam wygląd oświetlenia. Pragniemy, by nasze ogrody czy tarasy prezentowały się jak najlepiej, a przyczynić może się do tego właśnie odpowiednio dobrane światło. W ostatnich latach wielkim powodzeniem cieszą się ledowe girlandy ogrodowe. To rodzaj oświetlenia, które osiągnęło prawdziwe mistrzostwo w kreowaniu magicznej atmosfery. Ledowe girlandy mogą zdobić drzewa, barierki czy altanki. Obecnie girlandy zewnętrzne posiadają podwyższony stopień ochrony IP, dzięki czemu nie muszą być zdejmowane podczas opadów. Wręcz przeciwnie, teraz mogą służyć cały rok. Wiosną i latem umilają długie wieczory, z kolei jesienią i zimą tworzą w ogrodzie bajkowy klimat. Wśród zewnętrznych lamp LED powodzeniem cieszą się także lampy zewnętrzne wiszące oraz kinkiety. Są to rodzaje lamp, które częściej kojarzą się z wnętrzami, jednak odpowiednio przystosowane modele doskonale sprawują się również na zewnątrz. Popularnym modelem jest m.in. oprawa z czujnikiem i kamerą Steinel. To nowoczesny model, który poprzez integrację z siecią wi-fi przesyła obraz na ekran smartfona. Dzięki temu dostajesz komunikat, w momencie gdy urządzenie wykrywa ruch. Zaletą zewnętrznych opraw jest również fakt, że są one dostępne w każdym możliwym stylu. Bez trudu znajdziesz zarówno klimatyczny rustykalny kinkiet zewnętrzny, jak i typowo modernistyczny model. Jeżeli jesteś właścicielem dużego ogrodu, świetnym wyborem są zewnętrzne lampy stojące. Przybierają one formę tradycyjnych słupków, ale także różnych abstrakcyjnych kształtów. Zewnętrzne lampy ledowe obejmują również bogaty wybór oświetlenia punktowego np. reflektorów. Ponadto, jeżeli zależy Ci przede wszystkim na podświetleniu ścieżki albo wejścia do domu, doskonale sprawdzą się m.in. zewnętrzne lampy gruntowe, najazdowe czy wpustowe. Zewnętrzne oświetlenie ledowe doskonale łączy w sobie wysoką jakość z walorami estetycznymi. Dzięki temu bez trudu znajdziesz model, który będzie służył przez lata, a przy tym skradnie Twoje serce.