Oświetlenie do garażu

Napisany: 2021-11-05 09:53:31 przez Marek

Garaż jest nieodłącznym elementem zabudowy jednorodzinnej. Miejsce to służy przede wszystkim do parkowania samochodu, ale i majsterkowania. W garażu, podobnie jak w każdym innym pomieszczeniu w naszym domu, niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. Dzięki temu swobodnie będziemy mogli poruszać się po jego powierzchni, a także bez trudu znajdziemy potrzebne narzędzia, czy akcesoria. Wybierając oświetlenie garażowe należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. W pierwszej kolejności powinniśmy uwzględnić to, w jakim stopniu będziemy korzystać z tego pomieszczenia oraz jakie prace planujemy w nim wykonywać. Jakie oświetlenie do garażu wybrać? Podpowiadamy!

Jak dobrać oprawy oświetleniowe do garażu?

Przydomowy garaż spełnia szereg istotnych funkcji. Przeznaczony jest nie tylko do przechowywania pojazdów mechanicznych, ale również bardzo często służy jako magazyn, czy warsztat. Bez dwóch zdań warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, które zapewni doskonałą widoczność na całej powierzchni garażu. Planując rozmieszczenie punktów świetlnych w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę ilość okien. Za ich przyczyną w szybki i naturalny sposób doświetlimy wnętrze. W przypadku, gdy otwory okienne są bardzo małe lub nie ma ich wcale, konieczne będzie zastosowanie dodatkowych opraw oświetleniowych.

Tak, jak zostało wspomniane na wstępie, w doborze oświetlenia garażu bardzo ważną kwestią jest główne przeznaczenie garażu. W sytuacji, kiedy będzie on przystosowany wyłącznie do pełnienia funkcji parkingu, nie musimy decydować się na mocne oświetlenie. Wystarczająca może okazać się jedna, centralna lampa sufitowa, równomiernie rozpraszająca światło. Umożliwi ona bezpieczny wjazd do garażu wieczorową porą. Dobrze jest postawić na oprawę z czujnikiem ruchu - będzie ona zapalać się samoistnie, tuż po otwarciu drzwi zewnętrznych. Nie da się ukryć, że jest to spore udogodnienie dla domowników, ponieważ nie muszą za każdym razem poszukiwać włącznika lampy.

Sprawa zaczyna się nieco komplikować, gdy chcemy prowadzić w garażu warsztat. Nie od dziś wiadomo, że wszelkie prace monterskie wymagają niezwykłej precyzji i skupienia. Z tego względu w garażu-warsztacie obowiązkowo musi znajdować się kilka punktów świetlnych. Podstawą jest oczywiście oświetlenie górne. Tutaj sprawdzi się rozproszone światło, które świetnie dotrze do każdego zakamarka, a jednocześnie nie obciąży naszego wzroku. Kolejnym miejscem, które musi zostać doświetlone, jest stół roboczy, kanał, czy szafki z narzędziami. Pozwoli to nam przeprowadzić zarówno drobne naprawy, jak i złożone usterki. Stojąc przed wyborem lampy do garażu, należy wybrać wytrzymałe modele, które doskonale sprawdzą się w trudnych warunkach, a jednocześnie będą odporne na uszkodzenia, czy zbicie.

Oświetlenie garażu - jaka barwa światła?

Aranżując garaż rzadko kiedy zwracamy uwagę na barwę światła. Tymczasem jest to ogromnie ważny parametr. Nieumiejętnie dobrana temperatura barwowa znacząco pogarsza komfort pracy, wpływa na złe samopoczucie wykonawców oraz zwiększa ryzyko wystąpienia ewentualnych błędów. Zatem, jaka barwa światła sprawdzi się w przydomowym garażu?

Podpowiadamy, że najlepiej zdecydować się na żarówkę emitującą światło neutralne lub zimne. To pierwsze w naturalny zapewnia optymalną widoczność, a przy tym nie męczy wzroku. Doskonale odwzorowuje kolory przedmiotów oraz przekłada się na intensywność pracy. Do głównych zalet zimnej barwy światła z pewnością możemy zaliczyć to, że jest ono bardzo jasne. Co więcej, barwa zimna pozwala zauważyć wiele szczegółów, co ma kluczowe znaczenie podczas różnorakich prac garażowych. Dodatkowo pobudza do pracy oraz sprzyja koncentracji. Światło ciepłe bardzo rzadko wykorzystywane jest do tego rodzaju wnętrz. Dlaczego? Ponieważ tworzy nastrój idealny do relaksu i odpoczynku po całym dniu. Z tego względu znajduje swoje zastosowanie w sypialni, czy salonie - jako światło dodatkowe.

Jaki rodzaj oświetlenia do garażu wybrać?

To, na jaki rodzaj opraw oświetleniowych do garażu się zdecydujemy, zależy w głównej mierze od naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości pomieszczenia. W ofercie rynkowej dostępnych jest wiele modeli lamp - począwszy od tradycyjnych kinkietów, poprzez halogeny, lampy LED i wiele innych.

Lampy sufitowe LED

Oświetlenie garażu LED to rozwiązanie, które na przestrzeni lat zdobyło ogromną popularność. Jeszcze do niedawna równie chętnie wykorzystywane były świetlówki z zintegrowanym źródłem światła. Choć te oprawy były energooszczędne, zawierały szkodliwą dla organizmu rtęć. Ponadto wymagały stosunkowo dużej ilości czasu na pełne rozświetlenie. Można śmiało stwierdzić, że ich honorowe miejsce zajęły żarówki LED. Do ich najważniejszych zalet zaliczamy wysoką intensywność świecenia, odporność na uszkodzenia, długą żywotność oraz co najważniejsze - niskie zużycie energii.

Oprawy oświetleniowe LED są bardzo wydajne. W zależności od preferencji inwestorzy mogą zdecydować się na neutralną lub zimną barwę światła, która rewelacyjnie sprawdzi się w garażu. Oczywiście, diody LED emitują również światło ciepłe. W przeciwieństwie do świetlówek są pozbawione rtęci, a ich utylizacja przebiega szybko i nie ma szkodliwego wpływu na środowisko. W większości przypadków żarówki LED są sterowalne. Oznacza to, że możemy je ściemniać lub rozjaśniać wtedy, gdy tego potrzebujemy. Decydując się na oświetlenie z wykorzystaniem technologii LED, bez wątpienia sporo zaoszczędzimy, nawet przy wielogodzinnej pracy w garażu.

Podsumowanie

Garaż w bryle domu lub jako samodzielny obiekt wolnostojący to zawsze dobre rozwiązanie. Samochód zaparkowany w garażu jest mniej narażony na kradzież oraz działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. W pomieszczeniu tym możemy urządzić także warsztat majsterkowicza. Na tym etapie trzeba pomyśleć o tym, jak prawidłowo oświetlić garaż, by zapewniał widoczność w każdym położeniu. W przypadku, gdy będziemy w nim przechowywać pojazd, wystarczy pojedyncze źródło światła, najlepiej z czujnikiem ruchu. Z kolei, gdy planujemy tam pracować, konieczny będzie montaż mocnego oświetlenia, składającego się z kilku punktów świetlnych. Olbrzymie znaczenie ma również barwa światła. Do oświetlenia garażu dobrze sprawdzi się neutralna lub zimna temperatura barwowa.