Jak oszczędzić na oświetleniu w domu – 6 pomysłów

Napisany: 2017-10-30 15:03:14 przez setugo

Z prądem mamy do czynienia we wszystkich naszych pomieszczeniach – sypialni, salonie, kuchni, łazience czy nawet w garażu. Wszędzie tam odgrywa ważną rolę, bo zdecydowana większość urządzeń i lamp, które w nich mamy, działa na prąd. Oczywiście wszystko ma swoją cenę, którą w ramach rachunków za prąd, trzeba zapłacić. Zastanawiają się zatem Państwo – czy tanie oświetlenie w domu jest w ogóle możliwe? Jeżeli tak, to jak zaoszczędzić na prądzie? Poniżej przedstawiamy 6 pomysłów rozwiązań, dzięki którym nasze rachunki za prąd mogą stać się niższe. Oto nasze propozycje:

1. Wyłączaj światło!

Jest to najbardziej podstawowa rzecz, jeżeli chodzi o oszczędzanie na oświetleniu w naszych czterech ścianach. Póki co, nie istnieje jeszcze możliwość, aby być fizycznie w wielu miejscach jednocześnie – w związku, z czym - nie musi się tam palić światło. Wychodząc z pomieszczenia, w którym aktualnie przebywamy, pamiętajmy o wyłączaniu światła, którego działanie staje się kompletnie pozbawione jakiegokolwiek sensu. W istocie rzeczy, jest to czynność całkiem banalna, przez co najłatwiejsza do wykonania w celu ograniczenia opłat za elektryczność i ulżenia naszemu portfelowi.

2. Przemebluj dom!

Zastanawiają się Państwo, co ma zmiana układu mebli nie tylko w pojedynczym pomieszczeniu, ale też w całym domu, do oszczędzenia na oświetleniu? Otóż ma i to paradoksalnie dosyć dużo. Biurko oraz fotel to jedne z przykładów mebli, przy których w danym pomieszczeniu spędzamy najwięcej czasu. Dlatego dobrym pomysłem będzie, aby umieścić je jak najbliżej naszych okien, szczególnie od strony zachodniej, przy których mamy najwięcej naturalnego światła w całym domu. To przy nich najpóźniej światło słoneczne opuszcza domostwo. W związku, z czym nie będziemy też zmuszeni tak szybko włączać światła, aniżeli w bardziej odległej części pokoju.

3. Zainwestuj w ściemniacze!

W różnych porach dniach nasze zapotrzebowanie na światło również potrafi być bardzo zróżnicowane. Bywają sytuacje, że potrzebujemy tylko niewielkiej jego ilości, aby móc właściwe funkcjonować, na przykład oglądając telewizję czy prowadząc intymną rozmowę z kimś bliskim.  Dlatego warto pomyśleć o zainstalowaniu ściemniaczy. Nie pozostawiają nas w sytuacji zero-jedynkowej, kiedy w ogóle tego światła nie używamy lub mamy go w zbędnych ilościach. Dzięki ściemniaczom prądu możemy mieć dokładnie tyle, ile go potrzebujemy. Bez potrzeby narażania naszych portfeli.

4. Przemaluj ściany… i nie tylko!

Brzmi to bardzo podobnie do przykładu z umeblowaniem, ale to także bardzo dobry pomysł, jeżeli chodzi o oszczędzanie światła w naszym domu. Im jaśniejszy kolor mają nasze cztery ściany, tym samego światła jest w nich więcej. Atutem jasnych kolorów jest to, że potrafią odbijać promienie słoneczne, które docierają do naszych mieszkań. Poza pomalowaniem ścian, warto też dobrać do naszych pomieszczeń jaśniejsze wyposażenie, co za tym idzie także więcej luster, mebli lakierowanych czy też powierzchni ceramicznych. Wszystkie te elementy sprawią, że światła w pokoju będzie dużo więcej!

5. Pomyśl o energii odnawialnej!

Czasami zamiast skupić się tylko na jednym wycinku oszczędzenia prądu (czyli światłach), warto pomyśleć o dokonaniu istotnych zmian, jeżeli chodzi o całość prądu, który dociera do naszych domostw. Dlatego dobrym pomysłem byłoby postawienie na własną produkcję elektryczności. Inwestując chociażby w panele słoneczne, tworzymy sobie nie tylko zasilanie oświetlenia, ale także innych urządzeń domowych. Zakup odpowiedniego sprzętu do produkcji odnawialnej energii to istotnie spory wydatek. Długoterminowo może się to jednak okazać bardzo opłacalne, a opłaty za energię elektryczną już nie będą dla nas tak wielką zmorą.

6. Przejdź na żarówki LED!

Czasami nie trzeba dokonywać wielkich zmian w naszym domu, aby móc sporo zaoszczędzić na energii elektrycznej. Żarówki LED stanowią gwarancję tego, że oświetleniem będziemy mogli się cieszyć przez dłuższy czas za całkiem nieduże pieniądze. To małe, ale praktyczne rozwiązanie, które powinniśmy zastosować w naszym mieszkaniach. Doskonale ilustruje to chociażby przypadek lamp wiszących, w których wystarczy wymienić tradycyjne żarówki na nowe LED. Jednym z dobrych przykładów zastosowania tego typu żarówek jest lampa Multi C P0255 od firmy Max Light. Emituje barwę światła ciepłą 3000K, o strumieniu 340 LM i mocy 5W LED. Na ścianę z kolei proponujemy kinkiet BAMBOO WALL MB-8036-1 od AZzardo, z taką samą barwą światła. Ma moc 24 W a strumień świetlny wynosi 2040lm. Natomiast na podłodze doskonale sprawdzi się Metis AL16002-3A od firmy Italux. Także i jej barwa światła to 3000K. Każde z jej trzech źródeł ma z kolei moc 4,8 W. Na stole oszczędność zapewnić nam może z kolei lampa Momento ze serii od Normann Copenhagen, której moc wynosi 7 W. Jej barwa światła to także biała ciepła 30000K. Natomiast żywotność diod LED wynosi 30000h. Jeżeli szukamy czegoś typowo na biurko, to tutaj polecamy User 7468 od firmy Artemondo. Jej moc opiera się na żarówce 3 W. Natomiast strumień świetlny wynosi 250lm.

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-multi-c-p0255-maxlight-pojedyncza-oswietlenie-led

https://www.magiaswiatel.pl/kinkiet-bamboo-wall-mb-8036-1-azzardo-led-nascienny

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-podlogowa-metis-al16002-3a-italux

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-stolowa-momento-normann-copenhagen

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-biurkowa-user-7468-artemodo