Jak dobrać oświetlenie ogrodowe?

Napisany: 2019-08-19 11:19:51 przez setugo

Budowa lub remont pierwszego własnego domu to niezapomniane wydarzenie, która uświadamia nam, jak niewiele wiedzieliśmy do tej pory o życiu. Każdy telefon od kierownika budowy zwiastuje nową porcję wyzwań i wrażeń. I gdy mogłoby się wydawać, że na horyzoncie naprawdę widać już koniec tej codziennej walki, to wtedy mówią Ci, że pora wybrać oświetlenie zewnętrzne. Ale jak to…? To nie wystarczy dekoracyjny świecznik na tarasie? Uporządkowaliśmy naszą wiedzę na temat oświetlenia zewnętrznego i zebraliśmy ją dla Ciebie. Sprawdź, co musisz wiedzieć. 

Po czym poznać dobre oprawy zewnętrzne — jak odczytywać wskaźnik IP?

Przeglądając ofertę lamp zewnętrznych, przy każdym modelu znajdziesz parametr IP. Zapamiętaj go sobie bardzo dobrze, bo bez niego wszelkie zakupy są bezpodstawne. Co zatem kryje się pod tymi literkami? IP to liczbowe oznaczenie zabezpieczenia źródła światła przez obudowę. Mówiąc po ludzki — oznacza ono stopień, w jakim obudowa chroni diodę LED (najczęściej w przypadku opraw zewnętrznych) czy żarówkę (to rozwiązanie należy już do rzadkości). IP składa się zawsze z dwóch cyfr i warto zapamiętać, co one oznaczają:

Pierwsza cyfra to zabezpieczenie przed niekorzystnym wpływem ciał stałych na źródło światła. Mowa tu chociażby o kurzu, dlatego wskaźnik ten nazywa pyłoszczelnością. Jego wysokość waha się od 0 do 6;
Druga cyfra to zabezpieczenie przed niekorzystnym działaniem cieczy, czyli tak zwana wodoszczelność. Jej wartości również zaczynają się od 0, lecz mogą sięgać 8.

Im większa cyfra, tym większe zabezpieczenie źródła światła, co oczywiście wcale nie oznacza, że za każdym razem koniecznie musisz celować w IP równe 68. Jeżeli wybierasz oświetlenie na zadaszony taras lub do altany, stawiaj głównie na pyłoszczelność, zaś wodoszczelność może być na nieco niższym pułapie. 

Wpuszczane czy nie? Jaką lampę zewnętrzną wybrać?

Oprawy zewnętrzne dzielą się na te, które stoją samodzielnie oraz te, które w coś wpuszczasz — głównie w ścianę lub grunt. Dobrze widać to na przykładzie kinkietów zewnętrznych, czyli opraw ściennych, wykorzystywanych przede wszystkim do podświetlenia fasady i oświetlenia drogi do drzwi. Pod tak zwanym gołym niebem najlepiej sprawdzą się modele osadzone w ścianie, gdyż taki sposób montażu zmniejszy ryzyko przedostania się do środka wody czy kurzu. Jeśli natomiast chcesz rozproszyć mrok na ganku, tarasie lub balkonie, klasyczne naścienne kinkiety będą idealne.
 

Lampy ogrodowe na trawnik i chodnik — jaka oprawa sprawdzi się „pod chmurką”

Zupełnie odrębną kategorię stanowią lampy zewnętrzne stojące, pełniące zwykle również rolę dekoracyjną. Ponieważ w większości przypadków lądują one na trawniku i chodniku, warto wybrać model o stosunkowo wysokim IP — i mówimy tu o obydwu cyferkach. Świetnym przykładem takiego ozdobnego oświetlenia jest model GLOU marki Dopo, DUSZEK od Jadar czy JAR Ideal Lux.
 

 

Droga do garażu usłana… lampami, czyli kilka słów o oświetleniu najazdowym

Prawdziwy szczęściarze mieli na swojej działce wystarczająco dużo miejsca, by postawić na niej jeszcze garaż. Nareszcie koniec skrobania szyb, przymarzniętych wycieraczek czy drzwi. Zanim jednak Twój samochód będzie bezpieczny w garażu, to najpierw musisz do niego jakoś dojechać, a to oznacza konieczność podświetlenia podjazdu. Możesz w tym celu wybrać oprawy stojące, jednak dużo praktyczniejsze są gruntowe, czyli wpuszczane w podjazd. Dlaczego? Cóż, jeżeli na nie najdziesz to nic ucierpi na tym ani Twoje auto, ani sama instalacja oświetleniowa. Oczywiście, o ile podczas kupowania jej upewnisz się, że wybrałeś model najazdowy. Jak nietrudno się domyślić, od przeciętnych lamp wpuszczanych w grunt odróżni go zdecydowanie większa odporność na nacisk, możesz więc kręcić i kombinować ile tylko dusza zapragnie.
 
Oprawy gruntowe odporne na nacisk powinny się znaleźć na liście zakupów także tych osób, które garażu nie mają, jednak i bez niego uda im się zaparkować samochód na terenie posesji. Obite auto i zniszczona brama wjazdowa to spore wydatki, a przecież dopiero co skończyłeś kosztowny remont, prawda? Dużo tańszą opcją będzie inwestycja w dedykowane oświetlenie. 

Jakie lampy na podjazd wybrać 

Jedne z najciekawszych opraw najazdowych posiada w swojej ofercie marka Dopo. Decydując się na kolekcję BELGRADO sam możesz wybrać intensywność, z jaką lampa będzie świeciła — w skład tej serii wchodzą bowiem instalacje nieprzesłonięte niczym, jak i pokryte dodatkową płytką, ograniczającą strumień światła. Pełna lampa czy dyskretne podświetlenie? Wybór należy do Ciebie.
Okrągły kształt to norma, jeśli chodzi o oprawy najazdowe, jednak twórcy marki Dopo pokusili się o drobny eksperyment stylistyczny i wypuścili nie lampę, a listwę najazdową. Podłużna instalacja o nazwie PUELCHE rozwiązuje problem właścicieli długich podjazdów — zamiast dziesiątek lampek wystarczy Wam kilka listew.
 

 

Nawet jeżeli na chwilę obecną kompletowanie zewnętrznego oświetlenia wydaje Ci się skomplikowane, cały wysiłek zwróci się w chwili, gdy zobaczysz swój ogród rozświetlony ze wszystkich stron… bądź też będziesz wracał po zmroku i bezbłędnie trafisz prosto do swoich drzwi. Pamiętaj jednak, że oświetlanie posesji to nie zabawa (a przynajmniej nie tylko) — wybierając oprawy, kieruj się przede wszystkim względami bezpieczeństwa oraz tym, by wszelkie drogi i chodniki dookoła Twojego domu zawsze były wyraźnie oświetlone.