Jak dobrać oświetlenie do małej łazienki?

Napisany: 2021-08-18 13:46:56 przez Marek

Łazienka to bez wątpienia jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Zarówno rano, jak i wieczorem spędzamy w niej sporą ilość czasu. Kluczowym elementem wyposażenia każdej łazienki jest oświetlenie. Odpowiednio dobrane źródło światła umożliwia wykonywanie rozmaitych zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych. Oprócz tego oprawy oświetleniowe spełniają również funkcje dekoracyjne - sprzyjają budowaniu przytulnej atmosfery. Z uwagi na to, że ilość miejsca w łazience jest ograniczona, trzeba dokładnie zaplanować umiejscowienie punktów świetlnych. Jak rozmieścić oświetlenie w małej łazience? Czym kierować się przy wyborze barwy światła? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Jak zaplanować oświetlenie w małej łazience?

Oświetlenie małej łazienki to nie lada wyzwanie dla każdego inwestora. W związku z tym, że do dyspozycji mamy stosunkowo niewiele miejsca, każdy aspekt wymaga dogłębnej analizy. Kluczowe znaczenie ma rozmiar i kształt lamp. Zbyt duża oprawa oświetleniowa może przytłoczyć aranżację. Odpowiednio dobrany model powinien nadawać wnętrzu lekkości, a jednocześnie wprowadzać przytulny klimat.

Podstawowym elementem w każdej łazience jest lampa sufitowa. To właśnie ona odpowiedzialna jest za równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Jednak często zdarza się tak, że górne światło nawet w małych łazienkach jest niewystarczające. Na ścianach zaczynają pojawiać się cienie, które utrudniają wykonywanie wielu czynności higienicznych. W takiej sytuacji konieczny jest montaż oświetlenia dodatkowego, czyli punktowego. Możemy umieścić je w każdym miejscu, które potrzebuje doświetlenia, np. obok lustra, czy w pobliżu wanny lub prysznica. Aby nieco ułatwić sobie planowanie oświetlenia w łazience możemy zacząć od podzielenia jej na strefy funkcjonalne. Dzięki temu będzie ona przestronna, a co najważniejsze - wygodna w użytkowaniu.

oświetlenie łazienkowe

Oświetlenie sufitowe - mała łazienka

Najważniejszym, a zarazem centralnym źródłem światła w każdej łazience jest oświetlenie sufitowe. Dzięki niemu będziemy mogli bezpiecznie korzystać z tego pomieszczenia o każdej porze dnia i nocy. Jakie oświetlenie górne dobrać do małej łazienki? To pytanie z pewnością zadaje sobie nie jeden inwestor. W sytuacji, gdy dysponujemy małym metrażem raczej nie zaleca się stosowania żyrandoli czy lamp wiszących. Co prawda prezentują się one niezwykle efektownie, lecz mogą przytłoczyć niewielkie pomieszczenie oraz znacznie ograniczyć ilość miejsca. Do małej łazienki najlepiej sprawdzą się plafony sufitowe. W zależności od upodobań możemy się także zdecydować na oprawy oświetleniowe wpuszczane w sufit. Te pierwsze cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów ceniących sobie minimalizm. Niekwestionowaną zaletą tego modelu jest fakt, że ściśle przylegają do sufitu, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Warto dodać, że plafony emitują rozproszone światło, które odbijane od ściany, czyni pomieszczenie dobrze oświetlonym i przestronnym. Podobnie jest z lampami wpuszczanymi w sufit - zajmują one niewiele miejsca. Mogą stanowić zarówno główne, jak i dodatkowe źródła światła. Trzeba jedynie pamiętać o ich prawidłowym skomponowaniu. Dzięki temu podkreślą aranżację wnętrz, a przy tym odpowiednio doświetlą pomieszczenie. Ciekawym pomysłem są również listwy sufitowe. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie żyrandol niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem.

świetlenie lustra

Lustro jest niewątpliwie jednym z ważniejszych elementów w każdej łazience. To właśnie przed nim tak samo panie, jak i panowie wykonują wiele czynności, do których możemy zaliczyć między innymi robienie makijażu, układanie fryzury, czy golenie zarostu. Jak możemy się domyślić zabiegi te wymagają dobrej widoczności i niezwykłej precyzji, dlatego też kluczowe jest odpowiednie doświetlenie lustra. Jak to przeprowadzić?

W małej łazience najlepiej sprawdzą się kinkiety ścienne. W ofercie rynkowej dostępne są rozmaite modele tego typu lamp, dzięki czemu nie powinno być większych problemów z ich wyborem. Najlepiej, by kinkiety znalazły się po dwóch stronach lustra. Możemy też zdecydować się na montaż jednego punktu świetlnego, jednak musi być on umiejscowiony nad górną krawędzią lustra. W takiej sytuacji światło równomiernie oświetli naszą twarz i nie będzie raziło w oczy. Przy czym warto mieć na uwadze, że lampy powinny znaleźć się powyżej linii wzroku, na wysokości około 170 cm. Co więcej, barwa światła powinna być neutralna. Najlepiej sprawdzi się ta w przedziale od 3300 do 5300 K.

Oświetlenie małej łazienki - wanna i prysznic

Kolejnymi miejscami, które bardzo często potrzebują doświetlenia w postaci dodatkowego źródła światła są wanna i prysznic. Czy takie oświetlenie jest niezbędne? Oczywiście, że nie. Jednak ma ogromny wpływ na komfort użytkowania, pozwala się zrelaksować i odprężyć. Nierzadko pełni również funkcje dekoracyjne.

Jako oświetlenie dodatkowe nad wannę czy kabinę prysznicową możemy wykorzystać kinkiety, oprawy wpuszczane w sufit, czy taśmy LED. Wybierając oprawę oświetleniową szczególną uwagę należy zwrócić na klasę szczelności IP. To wskaźnik, który świadczy o odporności modelu na przenikanie wewnątrz ciał obcych. Jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ przekłada się na nasze bezpieczeństwo. Planując rozmieszczenie punktów świetlnych nad prysznicem czy wanną pamiętajmy, by robić to z wyczuciem. Zbyt duża ilość światła, szczególnie w małej łazience, może przyczynić się do zburzenia harmonii aranżacji.

oświetlenie nad kabiną prysznicową

Podsumowanie

Oświetlenie to niewątpliwie bardzo istotny element w każdym pomieszczeniu. Jednak w przypadku łazienki ma to szczególne znaczenie. Niezwykle istotna jest funkcjonalność tego pomieszczenia. Lampy powinny dostatecznie rozświetlać wszystkie powierzchnie użytkowe. Przekłada się to na bezpieczeństwo i komfort użytkowania podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak wykonywanie makijażu, golenie, czy kąpiel dziecka. W małej łazience sprawdzą się przede wszystkim plafony sufitowe, oprawy wpuszczane w sufit oraz kinkiety. Dlaczego? Ponieważ zajmują one niewiele miejsca i wpasują się w wygląd niemal każdej aranżacji.