Jak budować nastrój za pomocą oświetlenia?

Napisany: 2022-10-05 12:38:18 przez Marek

Sypialnia to miejsce wyciszenia i relaksu, w którym spędzamy wieczorem wiele czasu. Aby organizm mógł odpocząć i przygotować się do snu, konieczne jest dobranie takich źródeł światła, które nie będą pobudzające i jednocześnie stworzą przytulny klimat w pomieszczeniu. Odpowiednie oświetlenie powinno zatem delikatnie rozświetlać wnętrze i umożliwiać wieczorną rutynę (np. czytanie książki), jednak bez nadmiernego męczenia oczu. Jak więc stworzyć przyjemny nastrój przy użyciu oświetlenia, jakie modele lamp sprawdzą się w sypialni i o czym pamiętać przy wyborze opraw?

Klimatyczna sypialnia - dlaczego oświetlenie jest tak ważne?

Podczas urządzania wnętrz zwykle staramy się, aby zachęcały one do spędzania w nich czasu i doskonale się prezentowały. Wiele osób stawia nacisk na odpowiedni dobór mebli, kolorów ścian, czy dodatków w postaci zasłon i dywanów. Wybór oświetlenia często wówczas spada na drugi plan, a przecież to ono jest tak ważne do stworzenia przyjemnego klimatu w każdym wnętrzu.

Nawet najprzytulniejsze koce, poszewki na pościel, czy ściany w ciepłych odcieniach nie wystarczą do zbudowania przyjemnej atmosfery w sypialni. Ogromne znaczenie mają lampy, które nie tylko podkreślają charakter wnętrza, ale także tworzą w nim klimat tak niezbędny do odpoczynku i wyciszenia się po intensywnym dniu.

W prawidłowo urządzonym wnętrzu powinny znajdować się co najmniej dwa źródła światła. Jedno główne, np. w postaci lampy wiszącej, która oświetla całe pomieszczenie oraz drugie mniejsze, umożliwiające delikatne rozświetlenie wnętrza i wykonywanie wieczornych czynności. Zwykle mniejsze lampy montuje się lub ustawia w pobliżu łóżka, aby nie było konieczne wstawanie do ich zaświecenia lub zgaszenia.

Szeroki wybór klimatycznych lamp do sypialni znajdziesz tutaj ➡️ https://www.magiaswiatel.pl/sypialnia.

Nastrojowe lampy do sypialni - jakie modele wprowadzą przyjemny klimat?

Na rynku można znaleźć mnóstwo modeli opraw, które będą doskonałym wyborem do sypialni. W zależności od potrzeb i możliwości montażu, można zdecydować się na lampy wiszące, sufitowe, podłogowe, lampki nocne, oczka stropowe, czy kinkiety. Czym wyróżnia się poszczególne oświetlenie i jaką rolę odgrywa w sypialni?

Lampy wiszące

Lampa wisząca najczęściej montowana jest w centralnym punkcie sypialni w taki sposób, aby rozświetlała całe wnętrze. W zależności od stylu pomieszczenia można dobrać zarówno nowoczesne lampy, takie jak lampa MARLEY lub tradycyjne oprawy o uniwersalnym wyglądzie, które doskonale będą pasować do wielu stylów (np. lampa HOTEL). Ten rodzaj opraw występuje w wielu rozmiarach, a mnóstwo modeli umożliwia regulację długości lampy, dzięki czemu można dostosować oświetlenie do własnych potrzeb.

Lampy sufitowe

Lampy sufitowe (inaczej plafony) to oprawy montowane bezpośrednio do sufitu. Występują w różnych formach i wielu rozmiarach. Niektóre reflektory umożliwiają regulację kąta padania światła (np. lampa LEVISTO). Nowoczesne lampy sufitowe coraz częściej tworzą swoim układem różne kształty lub efektowne wzory na suficie (np. lampa HYDRA lub plafon JOHANN). Zwykle plafony spełniają zadanie lamp wiszących, jednak nie zajmując tak wiele wolnej przestrzeni.

Lampy podłogowe

Lampy podłogowe najczęściej pełnią funkcję dekoracyjną i ustawiane są w pobliżu łóżka. Ich delikatne, ale jednocześnie jasne światło ułatwia wieczorne czytanie książki lub wyciszenie się przed snem bez konieczności włączania dużej lampy wiszącej. Do jednych z najpopularniejszych opraw stojących należą te podwójne, wyposażone w górne światło i ruchomą, mniejszą lampkę (np. lampa FRANKLIN). Ponadto, chcąc jednocześnie udekorować wnętrze, można zdecydować się na lampę o ciekawym kształcie, która z pewnością przykuje oko (np. lampa Trio HOTEL).

Lampki nocne

Lampki nocne najczęściej ustawia się na małej szafce obok łóżka lub na komodzie. Ich zadaniem jest dostarczanie minimalnej ilości światła, jednak wystarczającej np. do poczytania książki. Na rynku dostępne są różnorodne lampy stołowe, wyróżniające się zarówno zaskakującymi kształtami (np. lampa CORRAL), jak i ciekawym wykończeniem (np. lampa CUSCINI).

Oczka stropowe

Popularne oczko stropowe to pojedyncze źródło światła, montowane bezpośrednio w suficie. To doskonałe rozwiązanie do sypialni, które nie tylko stworzy przyjemny klimat w pomieszczeniu, ale także dostarczy odpowiednią ilość światła. W wielu przypadkach oczka stropowe montowane są w taki sposób, aby można było zaświecać zarówno jedną lampę, jak i kilka oczek naraz. Umożliwia to dostosowanie ilości świateł do własnych potrzeb. Takie oprawy mogą być zamontowane bezpośrednio nad łóżkiem lub np. przy szafie.

Kinkiety

Lampy boczne (kinkiety) to kolejne ciekawe rozwiązanie, które idealnie pasuje do sypialni. Od wielu lat na rynku można znaleźć zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne oprawy, które z pewnością wpasują się w każde wnętrze. Ich delikatne światło oświetla wybraną część sypialni, ale jednocześnie nie jest zbyt ciemne do wygodnego czytania książki. Od wielu lat najczęściej wybieranymi są klasyczne i minimalistyczne oprawy (np. kinkiet PURA), jednak coraz częściej wiele osób decyduje się na wprowadzenie do wnętrz także dekoracyjnych elementów i wybiera ciekawsze formy opraw (np. kinkiet w kształcie nosorożca).

nastrojowe lampy do sypialni

Jakie lampy do sypialni?

Lampy można dobierać w zależności od stylu pomieszczenia. Każdy styl cechuje się charakterystycznymi elementami, kolorystyką i indywidualnością. W sklepach dostępnych jest całe mnóstwo opraw, które idealnie swoim kształtem i kolorem dopasowują się do stylów od idącego w zgodzie z naturą boho, przez błyszczący glamour, po gustowny loft. Jakie więc lampy wybrać w zależności od wyglądu sypialni?

Sypialnia w stylu boho

Styl boho to przede wszystkim kolory natury i etniczne wzory. Na ścianach sypialni w stylu boho można ujrzeć odcienie beżu i zieleni w połączeniu z błękitami i intensywniejszymi barwami. Do takich wnętrz doskonale pasują lampy w jasnych odcieniach, np. lampa Frame L, a także oprawy z drewnianym wykończeniem np. lampa BOOLAN.

Sypialnia w stylu glamour

Wnętrza w stylu glamour wyróżniają się jasnymi odcieniami i połyskującymi dodatkami. Dobrym wyborem do sypialni glamour będą szklane, kryształowe oprawy (np. lampa Lester), a także całkowicie przezroczyste nowoczesne lampy wiszące (np. lampa Longis). Niezwykle ciekawie prezentuje się także lampa sufitowa z wyjątkowymi żarówkami, których wykończenie przypomina krople rosy - model ZOE.

Sypialnia w stylu loft

Styl loftowy wyróżnia się ciemnymi kolorami i dodatkami w ciepłych odcieniach. Zwykle na ścianach można ujrzeć czerń, całość rozjaśniają zaś drewniane meble i jasne tekstylia. W takich wnętrzach doskonale sprawdzą się lampy stojące o ciekawych kształtach (np. lampa EDGE lub lampa YARA), a także kinkiety w czarnych oprawach z ciekawie ułożonymi żarówkami - lampa ZIGO.

Sypialnia w stylu nowoczesnym

Styl nowoczesny to połączenie stylu boho i loft. Zwykle królują w nim ciemniejsze barwy na ścianach, dopełnione jednak drewnianymi, jasnymi meblami i ozdobami w kolorach natury. Sypialnia w stylu nowoczesnym zwykle przyozdobiona jest dużym dywanem w jasnych odcieniach oraz grubymi zasłonami o ciekawych wzorach. Do takich wnętrz doskonale sprawdzą się tradycyjne, minimalistyczne lampy (np. kinkiet CELIA) lub lampa wisząca o niestandardowym kształcie, która podkreśli charakter wnętrza (np. lampa ELISA).

Sypialnia w stylu skandynawskim

Styl skandynawski to przede wszystkim połączenie naturalnych materiałów z różnorodną roślinnością. Na ścianach najczęściej można ujrzeć odcienie jasnej zieleni lub betonu, a całość wykończona jest lnianymi dekoracjami lub dywanikami z bawełny organicznej. Sypialnia w stylu skandynawskim to miejsce jasne i przestronne. Wnętrze zwykle dopełnione jest dużymi lampami w jasnych kolorach, takimi jak lampa wisząca MONOLIT 2.

nastrojowe lampy do sypialni

 

Oświetlenie sypialni - o czym należy pamiętać przy wyborze?

 

Jednym z podstawowych aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze oświetlenia do sypialni, jest barwa światła. Nie zalecane jest wybieranie chłodnych odcieni żarówek, gdyż męczą one oczy i utrudniają odprężenie. Oświetlenie powinno więc mieć ciepłą barwę światła (do 3000 K), która wprowadzi przyjemny klimat i nie utrudni zasypiania.

Ponadto przy wyborze opraw należy dostosować je do wielkości pomieszczenia. W małych sypialniach warto zamontować skromne plafony i niskie lampki nocne, które nie pomniejszą optycznie wnętrza. W większych sypialniach doskonale sprawdzą się wiszące żyrandole i duże lampy stojące, które jednocześnie będą ozdobą pomieszczenia.

Dla własnej wygody warto postawić na lampy z regulowanym nasileniem jasności żarówek. Możliwość ściemniania światła ułatwia dobranie odpowiedniej jasności opraw w zależności od potrzeb. Wówczas można zarówno oświetlić całą sypialnię, jak i dostosować moc lampy np. do wieczornego czytania książki.

Wybierając oprawy, warto zdecydować się na modele wyposażone w żarówki LED. To rozwiązanie, które jest nie tylko ekologiczne, ale także pozwoli na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd.

Podsumowanie

Oświetlenie odgrywa ogromną rolę w tworzeniu przyjemnego nastroju w sypialni. Dobranie odpowiednich modeli, które kształtem i formą będą współgrać ze stylem pomieszczenia, pozwoli na stworzenie niezwykle przytulnego wnętrza, które wręcz będzie zachęcać do spędzania w nim czasu. W zależności od motywu przewodniego w sypialni można umieścić zarówno nowoczesne lampy wiszące lub stojące, jak i klasyczne kinkiety lub lampki nocne, które nadadzą pomieszczeniu niezwykłego klimatu.